Kamieniarstwo

Kamieniarstwo

Parapety

Parapet w obecnym budownictwie jest bardzo ważnym elementem wykończenia budynku . Kiedyś nie przywiązywano większej wagi do jakości i wykonania parapetu. W głównej mierze związane to było z małym wyborem materiałów (lastriko , drewno , płytka ceramiczna). Obecnie na rynku znajduje się bardzo duża ilość surowców z których można wykonać parapet wewnętrzny jaki i zewnętrzny . Przy wyborze materiału musimy pamiętać o kilku ważnych sprawach:

  • trwałość
  • łatwe w konserwacji
  • kolorystyka
  • dowolność w kształtowaniu formy
Warunki te spełnimy wykorzystując do wykonania parapetu kamień naturalny lub konglomerat. Parapet powinniśmy traktować jako element wystroju wnętrz dobrze dobrany parapet ozdabia wnękę okienną ale również nadaje charakter i styl wnętrzu. Najlepszy efekt uzyskujemy godząc ze sobą estetykę i funkcjonalność.

Pięć kroków pozwalających Państwu wybrać najlepszy parapet dla siebie:

Pierwszy krok:
Wybieramy parapet zewnętrzny czy wewnętrzny. Na zewnątrz polecamy parapety z granitu ponieważ jest to materiał odporny na warunki atmosferyczne. Musimy pamiętać, że parapet zewnętrzny w sposób szczególny jest narażony na ich działanie (mróz, śnieg, woda, słońce). Większość materiałów po kilku latach użytkowania ulega zniszczeniu lub wymaga malowania i napraw. Parapet wykonany z granitu jest właściwie bez obsługowy. Jedynie o czym trzeba pamiętać to konserwacja raz w roku zajmująca nam około 5 min. Do wewnątrz polecamy parapety z granitu, marmuru, konglomeratu (sztuczny marmur), trawertynu lub piaskowca. Pierwsza liga to granit, reszta w/w materiałów również spełnia funkcję parapetu wewnętrznego, a ich plusem jest niższa cena w stosunku do granitu.


Czytaj dalej
 
Statystyki.bls.pl